Rozważania Ewangeliczne

10.03.2018

Ewangelia z komentarzemPorównywanie się jest złe


Łk 18, 9-14


Jezus opowiedział niektórym, co dufni byli w siebie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść:

«Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz, a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: „Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie: zdziercy, niesprawiedliwi, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam”.

A celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi, mówiąc: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!”

Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».


Zadowolenie z siebie nie jest niczym złym i nie przeciwko temu Jezus występuje. Problem zaczyna wówczas, gdy porównujemy się z innymi. I właściwie nie ma tu znaczenia czy porównujemy się z gorszymi od siebie, czy z lepszymi. Porównywanie się z innymi zawsze prowadzi do czegoś złego. A w takim schemacie myślenia zostaliśmy wychowani – na przykład w szkole ciągle nauczyciele porównywali nas z innymi uczniami, by nas motywować do wysiłku.

„Uniżanie się”, o którym mówi Jezus, to nic innego, jak życie w prawdzie. To prawda powinna nas motywować i cieszyć, a nie porównywanie się z innymi.


                                                                      o. Mieczysław


^

Poprzednia strona: Oaza w Suchej
Kolejna strona: Intencje mszalne